Tworzymy sklep od zera. Prestashop

Wiele osób marzy o swoim własnym sklepie internetowym. Co jest największą przeszkodą? Obawa przed kosztami, jak również brakiem umiejętności postawienia takiego sklepu od zera. Podpowiemy więc, jak postawić sklep od zera, jak również na co zwrócić uwagę, by łatwiej było dotrzć do szerszego grona odbiorców.

Krokiem pierwszym będzie przygotowanie bazy danych. Nie zaprezentujemy tego ze względu na fakt, iż wykorzystuje się różne panele administracyjne.

Krokiem drugim jest umieszczenie skryptu na serwerze. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest pobranie  najnowszej wersji ze strony twórców oprogramowania prestashop, mianowicie https://www.prestashop.com/pl/pobranie

Część paneli administracyjnych umożliwia automatyczne zainstalowanie skryptu za pomocą autoinstalatora, jednakże w znakomitej większości jedynym rozwiązaniem będzie skopiowanie plików poprzez FTP.

Jeżeli kopiowanie się powiedzie, możemy przystąpić do instalacji.

Pierwszym widokiem, który zobaczymy po wpisaniu adresu naszej strony do przeglądarki będzie taka rzecz:

Warto w tym miejscu zauważyć, iż skrypt automatycznie rozpoznał wersję językową i przeszedł automatycznie do drugiego kroku.  Możemy zapoznać się z licencją na oprogramowanie, zaakceptowanie umowy licencyjnej jest niezbędne, by móc przejść do następnego kroku. Klikając „następny” naszym oczom ukaże się kolejny ekran.

Po raz kolejny skrypt przeskoczył jeden krok, mianowicie „zgodność systemu”. Gdyby pojawiły się jakieś problemy, skrypt wskazałby, co jest nie tak. W przypadku niespełnienia oczekiwań nie będzie możliwości przejścia do kolejnego kroku. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy warunek do spełnienia nie będzie obowiązkowy, lecz powiadomienie będzie miała charakter informacyjny.

Wracamy do instalacji.

Uzupełniamy nazwę sklepu, wybieramy główny rodzaj działalności, jak również podajemy swoje imię i nazwisko, podajemy adres email, który będzie równocześnie loginem do panelu administracyjnego sklepu, podajemy również hasło. Należy zadbać o to, by hasło było maksymalnie bezpieczne. Unikamy prostych, słownikowych haseł, typowych ciągów znaków. Im trudniejsze hasło tym mniejsza szansa na złamanie. Często przy próbach włamania do sklepu algorytmy wykorzystują metodę słownikową.
Przechodzimy do kolejnego kroku.

Połączenie z bazą danych. Tutaj podajemy dane do uprzednio założonej bazy danych.
Warto zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz – prefix tabeli.
Jednym z lepszych rozwiązań jest wybór innego prefixu, wynika to ze względów bezpieczeństwa, o których opowiemy przy okazji.

Od razu podkreślamy, iż warto sprawdzić połączenie z bazą danych, by nie stresować się, gdy w następnych krokach coś pójdzie nie tak.

Jak widać udało się. Połączenie z bazą danych zostało nawiązane.
Następnie dochodzimy już do instalacji skryptu. Cały proces przebiega automatycznie, widzimy, jak przebiegają poszczególne elementy. Dzięki temu możemy cieszyć się widokiem, który nas uraczy.

Zwróćmy uwagę na komunikat, polecający usunięcie folderu „install”.
Jest to krok wręcz obowiązkowy, bez jego wykonania nie będziemy mogli korzystać ze sklepu.
Usunięcie tego folderu zabezpiecza nas przed sytuacją, iż ktoś pozbawi nas sklepu dokonując ponownej instalacji.

Jak widzimy na poniższym screenie, w przypadku nieusunięcia folderu „install” nie będziemy w stanie korzystać z panelu administracyjnego.

Folder „install” został usunięty? Super! Wystarczy tylko odświeżyć stronę i naszym oczom ukaże się panel administracyjny.

Udało się, mamy sukces!

Jeżeli nie mieliśmy wcześniej styczności z tym skryptem, warto „przeklikać” się przez wszystkie opcje, by zobaczyć, gdzie się znajdują poszczególne elementy.
W drugiej części pokażemy:

– jak skonfigurować sklep

– jak ustawić kategorie i podkategorie produktów

– jak dodać swój pierwszy produkt

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *